Zespół Szkół w Przecławiu został utworzony w 2003 roku (od 1999r. gimnazjum).
Pracuje w nim 47 nauczycieli. Uczy się tu 350 uczniów gimnazjum i 65 uczniów liceum ogólnokształcącego

Szkoła jest bardzo nowoczesna i obszerna. Obiekt ten został wybudowany na obrzeżach Przecławia, przy ulicy Zielonej. Została oddana do użytku we wrześniu 1999 roku i od tej pory służy uczniom całej gminy.

Budynek pięknie prezentuje się wśród zielonych pól. Przed szkołą znajduje się obszerny parking oraz zielony trawnik. Ozdobą terenu szkoły są kuliste lampy. Dużą zaletą jest wjazd dla niepełnosprawnych, co świadczy o tym, iż szkoła jest integracyjna.

Wewnątrz obiektu znajdują się sutereny, parter i I piętro. W suterenach mieszczą się szatnie, kuchnia, jadalnia i pracownia plastyczna. Kolorowe graffiti zdobi całe podziemie.

Szerokie schody prowadzą na parter, gdzie urzęduje dyrekcja. Wielkim udogodnieniem dla uczniów jest sklepik. Obok mieszczą się gabinety pedagoga szkolnego i pielęgniarki. Długie, obszerne i jasno - niebieskie korytarze w kształcie litery "U" pozwalają na swobodne poruszanie się po budynku. Te warunki sprzyjają bujnemu rozwojowi kwiatów. Ważnym elementem parteru jest portiernia, która zajmuje wnękę w ścianie.

Na tym samym poziomie mieszczą się pracownie: komputerowa, geograficzna, biologiczna i matematyczna. Wyposażenie klas jest odpowiednio dobrane do pastelowych odcieni ścian.

Ciekawym rozwiązaniem są cztery wejścia na piętro. Tu właśnie mieści się pokój nauczycielski, pracownia fizyczna z zapleczem i druga pracownia komputerowa pracownie historyczne i językowe oraz pracownia chemiczna i pracownie języka polskiego.

Na tym piętrze ma też swą siedzibę Biblioteka Publiczna. W wolnych chwilach można tu odpocząć przed telewizorem czy komputerami przeglądając Internet. Zielony korytarz na tym piętrze ma kształcie litery "O".

Dalej na szczególną uwagę zasługują trzy sale. Jedną z nich jest pracownia języka angielskiego, gdzie przy wejściu namalowana jest flaga Anglii, podobizna Beatlesów oraz charakterystyczne dla Londynu budowle. Wielkie zamczysko jest wizytówką pracowni historycznej. Natomiast nad wejściem do sali języka polskiego namalowana jest świątynia grecka i napis: "Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest mi obce". Zrozumiałym udogodnieniem są łazienki na każdej kondygnacji.

W oddzielnym budynku połączonym przewiązką mieści się pełnowymiarowa sala gimnastyczna oraz druga do prowadzenia zajęć z gimnastyki. Koło szkoły powstał zespół boisk do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę.

Na I piętrze otwarto Muzeum im. Stanisława Harli (poety z naszego regionu), w którym znajdują się pamiątki związane z poetą, ale również mnóstwo zabytkowych sprzętów z naszego regionu.

 

Strona główna
 Zespołu Szkół w Przecławiu